Dolnośląskie browary
Browar Lwówek wykupił Ciechan i wkrótce mają produkować tam piwo "Lwówek Książęcy". Ciechan ma dobre piwa więc miejmy nadzieję, że takie będzie również odtworzone piwo lwóweckie.

Szkoda piwa Piast. Jeszcze kilka lat temu, nawet krótko po zamknięciu produkcji we Wrocławiu to było niezłe piwko. Obecnie trochę siara - Szczecin i Brzesko chyba celowo popsuły Piasta, żeby nie konkurował z Bosmanem i Okocimiem.

Pamiętam, że jeszcze kilka lat temu w Żabkach kupowało się Fulla Wrocławskiego - też dawał radę, chociaż starsi mówili, że to nie to samo co kiedyś. W 2004 roku piłem też Fulla Namysłowskiego "z kija" i był wyborny, ale z tego co widzę Browar Namysłów zaprzestał jego produkcji. Miejmy nadzieję, że chociaż budynki browaru wrocławskiego ocaleją - mogliby je przerobić na jakieś lofty przynajmniej.

Co do piw restauracyjnych to oprócz Spiża należy wspomnieć Piwnicę Świdnicką we Wrocławiu i Piwo Biały Baran, nawiązujące do dawnej tradycji (kilka lat temu był też Czarny Baran ale chyba zrezygnowali z jego produkcji bo w ofercie nie ma). Także Zielona Góra może pochwalić się Minibrowarem Haust, który warzy kilka rodzajów piw, głównie na bazie czeskich receptur (ale jest też Hefe-Weissbier popularne w Reichu) aczkolwiek mocno nawiązują do symboli miasta i lokalnych tradycji browarniczych. Być może kiedyś jakiś lokalny producent przejmie receptury ze zlikwidowanego browaru w Zielonej Górze i wznowi produkcję Jubilata, którego zwykle oprócz Lecha piliśmy z kolegami na wagarach w 1999 roku (to już były ostatnie chwile tego piwa płacze). Kto pił to wie, że to było bardzo dobre piwo. Do dziś krążą legendy jak pewien znany producent (obcnie zresztą też upadły) wywoził zielonogórskie piwo i sprzedawał jako swoje. Prawda to czy nie, ale mniej więcej pokazuje jak doprowadzono do upadku browar, wytwórnię win a od dłuższego czasu doprowadza się wytwórnię wódek.


  PRZEJDŹ NA FORUM