św. Jadwiga Śląska
obchodzona 15 lub 16 października
Kult św. Jadwigi Śląskiej wykracza na pewno poza Śląsk o czym świadczą np. parafie w Poznaniu i Milanówku (powstały w 1979 i 1928 czyli stosunkowo niedawno).

Konkatedra św. Jadwigi Śląskiej jest najstarszym i głównym kościołem Zielonej Góry. Niestety póki co nikt nie wpadł na pomysł żeby św. Jadwigę Śląską uczynić patronką miasta (tak jak np. we Wrocławiu patronem jest św. Jan Chrzciciel a w Poznaniu święci Piotr i Paweł). Ostatnio z parafii św. Jadwigi wyodrębniono parafię św. Urbana (papież - patron winnic) i jakieś pomysły padają aby to jego uczynić patronem. Niby dobry pomysł bo nawiązuje do tradycji winiarskich, ale nie ma uzasadnienia historycznego i bez ustanowienia patronką św. Jadwigi Śląskiej byłoby to dość sztuczne Miasto może przecież mieć kilku patronów, a św. Jadwiga Śląska nawet mimo propagandy lubuskiej i mylenia ze św. Jadwigą Królową bardziej funkcjonuje w świadomości mieszkańców niż św. Urban. Co ciekawe proboszcz nowej parafii już nazywa św. Urbana patronem Zielonej Góry chociaż nic oficjalnie nie ustalono:

http://goscniedzielny.wiara.pl/zalaczniki/2009/07/29/1248848657/1248848768.pdf

Co do Kościoła św. Jadwigi Śląskiej przechodził różne koleje losu w okresie komunizmu. W latach 1945-52 i 1956-60 proboszczem był nieugięty duszpasterz ks. Kazimierz Michalski. Prześladowany przez komunistów musiał odejść i wyjechać do Poznania w 1960 roku po Wydarzeniach Zielonogórskich, gdy po raz pierwszy i ostatni zielonogórzanie radykalnie zbuntowali się przeciwko reżimowi. W 1968 roku pod pozorem remontu dokonano dewastacji kościoła - wymieniono ołtarz i posadzkę, a także zniszczono polichromię (parafia informowała władze o "usunięciu bezwartościowych poniemieckich napisów" !!!!).

Kościół św. Jadwigi Śląskiej znajduje się na Placu Biskupa Wilhelma Pluty - Ślązaka z rodziny górniczej, biskupa diecezji gorzowskiej (od 1992 zielonogórsko - gorzowskiej), który zginął tragicznie w 1986 roku i pochowany jest w Gorzowie. Co ciekawe z Górnego Śląska pochodził też sprawujący posługę i pochowany w Zielonej Górze biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego ks. Józef Pośpiech (wcześniej w Zabrzu, Kędzierzynie, Nysie i Wałbrzychu). Z Dolnym Śląskiem związany jest biskup zielonogórsko-gorzowski (do 2008) Adam Dyczkowski. Co prawda urodził się w Kętach, ale działalność duszpasterską prowadził we Wrocławiu, Legnicy i właśnie Zielonej Górze.

Co do MB Częstochowskiej to jest ona patronką innego kościoła w Zielonej Górze - dawnego ewangelickiego zboru Ogród Chrystusa. Na szczęście ocalał bo po wojnie był plan żeby wyburzyć a organy wywieźć...



  PRZEJDŹ NA FORUM