FORUM DOLNOŚLĄSKICH REGIONALISTÓW



NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA DOLNYM ŚLĄSKU » IKONA MATKI BOSKIEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Ikona Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie

  
Bischofswalde
14.10.2009 13:19:35
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #340463
Od: 2009-6-5
Ikona Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie

Najstarszy obraz Matki Boskiej znajdujący się na obecnych ziemiach polskich. Przez wieki obiekt kultu, uznawany za cudowny obraz. Pochodzenie ikony do dziś pozostaje tajemnicą, która obrosła kilkoma legendami i hipotezami.

Ale od początku. Klasztor Benedyktynów w Krzeszowie założyła w 1242 roku księżna Anna Przemyślidka, córka króla Czech Przemysława Otokara I i wdowa po zmarłym tragicznie podczas najazdu mongolskiego księciu Henryku Pobożnym. Podobno uczyniła to wypełniając wolę wyrażoną przez męża. 70 lat później miejsce Benedyktynów zajęli w Krzeszowie Cystersi, sprowadzeni przez księcia Bolka I świdnickiego. Gdzieś na przestrzeni XIII stulecia w klasztorze pojawił się obraz Matki Boskiej Łaskawej.

Według jednej z tradycji, rycerz Benitto z rodu Tankrettów, biorący udział w wyprawie krzyżowców, przywiózł ten obraz z Bizancjum do Rimini, a stamtąd aniołowie przenieśli Matkę Boską Łaskawą do Krzeszowa. Wyjąwszy anielski transport powietrzny, teza ta ma pewne cechy prawdopodobieństwa. Ikony powstawały przecież w prawosławnej, bizantyjskiej części kontynentu.

Inna legenda przypisuje namalowanie obrazu pustelnikowi o imieniu Krzesz.

Kolejna hipoteza wiąże pojawienie się obrazu na Śląsku z książęcym dworem saksońskim. Obraz miałaby sprowadzić - początkowo do Legnicy - św. Jadwiga (której matka pochodziła z saksońskiego rodu Wettynów). W Legnicy znajdowała się kaplica zamkowa wybudowana przez małżonka świętej, Henryka Brodatego. Obraz miałby zostać wywieziony z Legnicy bądź to przed bitwą z Mongołami, bądź w późniejszych latach, dla uczczenia opactwa wybudowanego z woli poległego pod Legnicą Henryka Pobożnego. To wszystko oczywiście wyłącznie domysły, nie podparte żadnymi dokumentami. Prawdopodobnie mają one tłumaczyć cześć, jaką obraz cieszył się w Krzeszowie.

Po średniowiecznym opactwie nie ma już w zasadzie śladów. Zburzyli je w XVIII wieku Habsburgowie, budując w tym miejscu okazały barokowy klasztor i bazylikę. Ikona Matki Boskiej Łaskawej przetrwała tę przebudowę, jak i kolejne zawieruchy wojenne. To prawdziwy skarb śląskiej kultury i świadek zmiennych dziejów regionu.

Nie dysponuję żadnym zdjęciem ikony. Jeśli ktoś z was będzie – choćby przejazdem – w Krzeszowie, niech zrobi fotkę. (O ile nie trzeba mieć na to specjalnych pozwoleń.) Warto byłoby zebrać dokumentację na temat ikony i napisać o niej artykuł.
  
Electra28.03.2024 10:57:29
poziom 5

oczka
  
Grunberg1222
15.10.2009 00:10:09
poziom 4

Grupa: Użytkownik

Posty: 267 #341172
Od: 2009-2-23
Widać, że Śląsk "centralny" jest bogaty w zabytki - okazałe kościoły, zamki, pałace, unikatowe skarby, a na północ od Głogowa były leśne peryferia bardzo szczęśliwy
  
Bischofswalde
15.10.2009 11:13:41
poziom 5

Grupa: Użytkownik

Lokalizacja: Wrocław

Posty: 429 #341294
Od: 2009-6-5
A to nie wiem, słabo znam te północne okolice..

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA DOLNYM ŚLĄSKU » IKONA MATKI BOSKIEJ ŁASKAWEJ W KRZESZOWIE

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny